ART_IN
Borders of (im)materiality | wystawa
In_formacje
_data: 25.01 - 7.02.2019
_wernisaż: 25.01.2019, godz. 18:30
_afterparty @ FORMAT 23:00

_godziny otwarcia:
poniedziałek-niedziela 14:00-19:00
Uwaga! wystawa zamknięta jest w dniach: 26-28.01 oraz 4.02

wstęp wolny
Program wystawy „Granice (nie)materialności” to wynik 3-miesięcznych wspólnych badań kuratorskich przez dziewięciu członków międzynarodowej wymiany studenckiej w ramach programu Media Arts Cultures EMJMD na Uniwersytecie Łódzkim. W ramach wystawy zarówno artyści, jak i odwiedzający, zachęcani są do zastanowienia się nad tym co dziś oznacza wkraczanie do i zostawanie w (nie)materialnych sferach. Pytania o materialność i niematerialność coraz bardziej wpływają na tryby współczesności, w której granice fizycznych i postmedialnych doświadczeń i transakcji zacierają się w hybrydycznej rzeczywistości.
W przeszłości, myśl filozoficzna odznaczała się od materialnej perspektywy postrzegania rzeczywistości, skłaniając się ku niematerialnemu terenowi myśli. Ten problematyczny kontekst był i jest szeroko kontestowany poprzez różnorakie zagadnienia z dziedziny filozofii, sztuki, nauki, technologii i polityki.

Zróżnicowane subiektywne perspektywy koncentrują się na wcieleniu i afekcie, które kontestują bądź re-kontestują założenia materialności w dziedzinach eksplorujących dychotomię natury i kultury poprzez dźwięk, obraz, ciężką pracę, emancypację i opór.

Zbliżamy się do punktu, w którym ograniczenia i granice materialności i niematerialności coraz bardziej zmieniają swoje położenie, równocześnie wspólne zmierzając w stronę dyskursu poddania, estetyki i polityki. W świetle tej nowej dla nas sytuacji, nasza wystawa sugeruje obranie aktywnej postawy w definiowaniu na nowo granic (nie)materialności w kontekście współczesnej produkcji artystycznej w i poza Łodzią.

Jak artyści wyobrażają sobie materialność i niematerialność?

Jak możemy wyobrażać sobie i rozmyślać o specyfikach tych wymiarów wychodząc poza ich binarność?

Jakie estetyczne, etyczne i polityczne możliwości implikuje ta wcielona medytacja w transmedialnej przestrzeni?

Wybrane prace zostaną przedstawione w trzech sekcjach wystawy, nad którą opiekę kuratorską sprawowała inna grupa – „Narracje cielesnych przemian”, „Słuchając przez szum”, „Xenotopia”. Każda z sekcji skupia się na przekroju specyficznych problemów związanych z granicami (nie)materialności od postrzegania cielesności, przez przemiany nowomedialne, biologiczne i technologiczne realności, interaktywność i nową obiektowość, przez estetykę usterki, eksperymenty z dźwiękiem z pogranicza ambientu i noisu, przez zmiany granic i tworzenia wzajemnych oddziaływań miedzy ludzkim i nieludzkim medium, przekraczania binarności, aż po dychotomię publicznego i prywatnego, przestrzeni i nie-miejsca, indywidualnego i kolektywnego, pracy i przyjemności, snów i rzeczywistości.

_1 XENOTOPIA.
kuratorzy: Clio Flego, Taguhi Torosyan, Hoi-Ting Yeung

Adrianna Gołębiewska
Alicja Rogalska
Grzegorz Demczuk
Anna Zagrodzka
Maciek Michaluk
Marcin Kosakowski

_2 Topography of Bodily Transformations
kuratorzy: Mahzabin Haque, Boris Abramovic, Gohar Vardanyan

Alek Sarna
Damian Kosowski
Magdalena Czyzewska
Marta Kostrzewa
Marta Krześlak

_3 Listening Through the Noise
kuratorzy: Magda Hamdy, Adrienn Lestyán, Alifiyah Imani

Smutne Kobiety
Maciej Ożóg
Adam Mańkowski
Zosia Hołubowska

Schedule of performances:
7.30pm VR Performance “PE 2.0” by Marcin Kosakowski w/Gabrysia Porada
8.30pm Sound Performance by Smutne Kobiety
9.30pm Sound Performance by Adam Mankovski/Maciej Ozog

== 23:00 AFTERPARTY @ FORMAT ==
Maciej Ożóg
Wiktor Skok
In_formacje
_data: 25.01 - 7.02.2019
_wernisaż: 25.01.2019, godz. 18:30
_afterparty @ FORMAT 23:00

_godziny otwarcia:
poniedziałek-niedziela 14:00-19:00
Uwaga! wystawa zamknięta jest w dniach: 26-28.01 oraz 4.02

wstęp wolny
inne z kategorii
zamknij