ART_IN
RETROPERSPEKTYWY 2021
10 spektakli, 4 premiery, 4 warsztaty mistrzowskie, 4 spotkania, 3 performensy, 2 koncerty, 1 wystawa, 1 instalacja performatywna oraz jubileuszowa impreza, czyli całe bogactwo programu jubileuszowej edycji festiwalu Retroperspektywy.
W 2021 roku tematem Retroperspektyw będzie budowanie wspólnot artystycznych, pytanie o odpowiedzialność artysty w perspektywie cyfryzacji naszego życia i relacji międzyludzkich oraz święto i spotkanie jako wciąż żywe, pierwotne funkcje teatru.

Do współtworzenia tej edycji festiwalu Teatr CHOREA zaprosił grupy teatralne i artystów sztuk performatywnych, dla których istotą twórczości i podstawowym narzędziem komunikowania z widownią nie jest indywiduum - jednostka i jej idee, ale zespół artystyczny, grupa teatralna, kolektyw twórczy, stanowiący wspólnotę przecinających się kreacji, niepokojów, pytań i trosk dotyczących współczesnego człowieka.

Zaproszeni twórcy swoją twórczość nawiązują do najstarszej funkcji sztuk performatywnych - do święta - rozumianego jako spotkanie, niecodzienność, wyjątkowość. Święta przenoszącego widzów w inną rzeczywistość, nie w chaos i rozpad, ale w radość i nadzieję. Uczestnicy wydarzeń zostaną zaproszeni do tworzenia wysp - wspólnot, choćby na czas trwania festiwalu. Do wspólnego odnajdywania sensów i drogowskazów. Te tematy dopiero teraz - w obliczu prawdziwego zagrożenia ludzkiego bytowania na naszej planecie - zaczynają wyraźnie pojawiać się w sztuce XXI wieku, a już od dekady stanowią dominantę naszych poszukiwań.

więcej informacji: www.retroperspektywy.com
zamknij