ART_IN
REWITALIZACJA
Przebudowa dawnych fabryk Scheiblera
REWITALIZACJA W LICZBACH
1 instytucja

2 lata remontu

3 budynki

5000 płyt żeliwnych

7000 m.kw.

32 mln złotych

Art_Inkubator powstał w trzech budynkach, z których jeden – znajdujący się najbliżej ul. Tymienieckiego – należy do najwcześniejszych w Polsce konstrukcji żelbetonowych. Zostały zbudowane w latach 1887-1910. Służyły jako magazyny tkanin: surowych i wykończonych. Ich przeznaczenie zostało precyzyjnie określone już na etapie projektowania. Stąd wzięły się np. małe okna - leżąca tkanina nie potrzebowała światła.

Pomysł na remont dawnych magazynów opierał się na zachowaniu oryginalnych elementów w możliwie największym stopniu. Dzięki temu nowoczesne wnętrza koegzystują z ponadstuletnimi posadzkami, klatkami schodowymi, czy ślusarką drzwiową. Udało się nawet zachować fragment oryginalnego dachu trzykondygnacyjnego budynku znajdującego się w centralnej części posesji.

Koncepcję architektonicznąprzygotowała łódzka Pracownia Projektowa Joanna Kucharska-Kosatka (Budynek A) oraz zespół architektów w składzie: Wojciech Wycichowski, Jacek Borkowski i Marek Solnica (Budynki B i C). Projektbudowlany i wykonawczy na podstawie koncepcji wykonała firma AB-ProjektSp.z o.o. z Tych. Generalnym Wykonawcą prac remontowych była firma SKANSKA S.A.

Podczas rewitalizacji zmodernizowano trzy budynki oraz ich bezpośrednie otoczenie zachowując relikty pierwotnego układu funkcjonalnego i technologicznego. Bryły i wnętrza magazynów nie zostały przekształcone. Przywrócono oryginalny kształt i wystrój elewacji. W miarę możliwości zachowano oryginalną ślusarkę, posadzki z płyt żeliwnych, podłogi drewniane i ceglane, a w budynkach charakterystyczną jednoprzestrzenność wnętrz z zachowaniem współczesnych norm bezpieczeństwa i dostępności.

Na niemal siedmiu tysiącach metrów kwadratowych powstały biura, galerie, pracownie, sale konferencyjne i wystawiennicze. Przeszklono dziedziniec, znalazło się też miejsce dla kawiarni z przestrzenią coworkingową. Wszystko będzie służyć rezydentom i klientom Art_Inkubatora.

 

Projekt o nazwie "Utworzenie w ramach Fabryki Sztuki w Łodzi Inkubatora Kultury - Art_Inkubator" jest realizowany przez Fabrykę Sztuk w Łodzi. Fabryka Sztuki jest miejską instytucją kultury utworzoną przez Urząd Miasta, Łódź Art Center i Stowarzyszenie Teatralne "Chorea". Pieniądze na projekt pochodzą z dwóch źródeł: Urzędu Miasta i Unii Europejskiej. Projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszu Europejskiego w ramach konkursu "Oś priorytetowa III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość RPO WŁ na lata 2007-2013. Działanie III.4 Rozwój otoczenia biznesu". Wartość projektu w ramach umowy o dofinansowanie to: 31 732 434,62 PLN brutto. Kwota dofinansowania ze środków UE to: 15 866 217,31 PLN co stanowi 50 procent kosztów dofinansowania. Dotacja ze strony UMŁ to 15 866 217,31 PLN. Za realizację projektu ART_INKUBATOR w całości odpowiedzialna jest Fabryka Sztuki.

REWITALIZACJA W LICZBACH
1 instytucja

2 lata remontu

3 budynki

5000 płyt żeliwnych

7000 m.kw.

32 mln złotych

inne z kategorii
NIEWINNI
klubokawiarnia na Tymienieckiego 3
Cień pofabrycznych budynków, podpłomyki i... wino! NieWinni to jedna z najfajniejszych klubokawiarni w Łodzi i nie boimy się mówić o tym głośno. Jeśli zabraknie dla Was miejsca przy Piotrkowskiej, wiecie, gdzie się kierować :)
zamknij