ART_IN
VR performance PE 2.0 | Marcin Kosakowski & Gabriela Porada
In_formacje
_data: 2 lutego 2019
_godz. 19:45
_miejsce: przestrzeń wystawy "Borders of (im)materiality" / "Granice (nie)materialności"
_adres: Tymienieckiego 3
wstęp wolny
Performens jest częścią wystawy "Borders of (im)materiality" ("Granice (nie)materialności"), która trwa na Tymienieckiego 3 do 7_02_2019. Performens odbędzie się w przestrzeni wystawy, sali A_22 o godz. 19:45.
PE 2.0 to performance oparty na wzajemnym oddziaływaniu przestrzeni cyfrowych i rzeczywistych. Wykonawca (w tym przypadku - Gabriela Porada) zostaje umieszczony w przestrzeni VR za pomocą skanera Kinect, który produkuje jej awatara w wirtualnej rzeczywistości. Uchwycone ruchy reprezentują fizyczne cechy ciała wykonującego, stymulując interakcje widzów w rzeczywistości. Zainspirowane Grą komputerową PE (wychowanie fizyczne), to dzieło sztuki jest refleksją nad ograniczeniem piękna mężczyzny poprzez przedstawienie archetypu męskości w postaci antycznej animowanej rzeźby, rodzącej pytania o materialności ciała i działania performerów w przestrzeniach wirtualnych. Zmieniające się paradygmaty rzeczywistości wirtualnej wpływają na percepcję zjawisk, a także na zdolności ruchowe, wprowadzając formę awatarów jako nowych materialnych ciał, ale jaka jest rola ludzkości w tej dziedzinie?

Marcin Kosakowski
Ukończył akademię sztuk pięknych w Łodzi. Pracuje w różnych mediach, skupiając się na takich tematach, jak transhumanizm, tożsamość . Działa na pograniczu sztuk performatywnych oraz cyfrowych wykorzystując VR. Współpraca z performerami jest głównym głównym źródłem materiału do pracy. Zajmuje się również oprawą wizualną jako kostiumograf oraz wideo realizator przy spektaklach teatralnych i performansach. Współpracuje między innymi z Krzysztofem Garbaczewskim, Moniką Strzępką.

VR aktorka
Gabriela Porada (u. 1995) dyplomowała się w Pracowni Scenografii i Kostiumu dr hab. Ewy Bloom-Kwiatkowskiej i Pracowni Obrazu prof. Aleksandry Gieragi. Głównie zajmuje ją przestrzeń teatru i filmu oraz działania efemeryczne takie, jak performans. Brała udział w 54 edycji Performance Arts Studies z Johannesem Deimlingiem. Jest członkiem łódzkiego Kolektywu ELIPSA, który eksperymentuje w obszarze działań performatywnych. Jej praca była pokazywana na tegorocznym festiwalu scenografii i kostiumów w Lublinie - „Scena w budowie”.

Dźwięk - Michał Kawecki
Michał Kawecki - urodził się w 1996r. w Koszalinie. Gra na fortepianie od 6. roku życia. Ukończył 12 lat edukacji w klasie fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Swoją edukację zakończył biorąc udział w koncercie dla najlepszych dyplomantów, gdzie wykonywał Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarda Griega wraz z Filharmonią Koszalińską. Ukończył licencjat z kompozycji u prof. Olgi Hans, kontynuuje studia z Teorii Muzyki oraz studia magisterskie w zakresie kompozycji na Akademii Muzycznej w Łodzi. Przez okres studiów współpracował ze Szkołą Filmową w Łodzi, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Politechniką Łódzką w zakresie kompozycji muzyki do animacji. Praca Karoliny Specht Wyjdę z siebie, do której napisał muzykę, zdobyła wiele prestiżowych nagród i miała 40 premier na międzynarodowych festiwalach w 22 krajach na 4 kontynentach. W 2016 r. otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Koszalina za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Prowadzi działalność naukową w zakresie teorii muzyki wygłaszając swoje przemówienia na studenckich konferencjach naukowych. Pełni funkcję przewodniczącego Koła Naukowego Kompozycji i Teorii Muzyki. Występuje jako wykonawca utworów własnych oraz innych kompozytorów. Po latach doświadczeń z literaturą fortepianową skierował swoje zainteresowanie w kierunku elektroakustycznej muzyki eksperymentalnej oraz kompozycji wokalnej. Jego kompozycja dyplomowa Miriam na mezzosopran, zespół kameralny i elektronikę uzyskała bardzo pozytywny rezonans stając się jednocześnie elementem przewodu doktorskiego wokalistki Kingi Borowskiej. Od następnego roku akademickiego Michał rozpocznie studia magisterskie z kompozycji w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.
In_formacje
_data: 2 lutego 2019
_godz. 19:45
_miejsce: przestrzeń wystawy "Borders of (im)materiality" / "Granice (nie)materialności"
_adres: Tymienieckiego 3
wstęp wolny
zamknij